Tag: Борусија

Во Борусија се подготвуваат да ја повторат шемата со Санчо

Младиот играч од средниот ред на Бирмингем, Џуд Белингем, наскоро ќе се пресели во Борусија (Дортмунд), тврди „Билд“.16-годишниот талент веќе ја прифатил понудата на...

Алкасер сака да ја напушти Борусија по доаѓањето на Холанд

„Пако Алказар сака преку овој трансфер прозорец да ја напушти Борусија Дортмунд и веројатно ќе ја продолжи кариерата во Англија“, пренесува „Скај Германија“.Можностите за...

Ковач не е повеќе тренер на Баерн

Минхенски Баерн со нов тренер ќе влезе во продолжението на сезоната. Иако германските медиуми во текот на денов објавија дека Нико Ковач ја „преживеа...

Шамар за Баерн во Франкфурт: „Петка“ во мрежата на Баварците

Ајнтрахт со одлична игра денеска во Франкфурт го декласираше минхенски Баерн со 5:1 во натпревар од Бундеслигата.Српскиот фудбалски репрезентативец Филип Костиќ го „отвори“ првакот...

Официјално: Пулишиќ за 64 милиони евра од Дортмунд во Челзи, се...

Челзи и Борусија Дортмунд соопштија официјално дека го договориле трансферот на американскиот фудбалер Кристијан Пулишиќ кој од Германија се сели во Англија за 64...

Барселона годинава има 914 милиони евра приход

Фудбалскиот клуб Барселона прикажа рекорден приход од дури 914 милиони евра за изминатата сезона. Каталонците во годината кога ги освоија трофејот во Примера и Купот...

Обамејанг потпиша за Арсенал

Арсенал го реализира трансферот на Пјер-Емерик Обамејанг од Борусија Дортмунд. Габонецот со лондонскиот клуб потпишал повеќегодишен договор.Обамејанг од 2013 година играше во Дортмунд. За...

Барселона го купи Дембеле за 105 милиони евра

Челниците на фудбалскиот клуб Барселона го скршија отпорот на Борусија од Дортмунд и за 105 милиони евра го купија младиот француски напаѓач Оусмане Дембеле.Борусија...

ПСЖ го сака пехарот од Лига на шампиони

Богатите сопственици на ПСЖ не отстапуваат од намерата во наредниот период да дојдат до пехарот од Лигата на шампиони.За таа цел, управата на „светците“...

Уапсен еден исламист заради експлозијата во Дортмунд, вториот во бегство

Германската полиција уапси еден од двајцата осомничени за нападот на автобусот кој ги превезуваше играчите на фудбалскиот клуб Борусија од Дортмунд, изјави главната обвинителка...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот