Tag: цунами

Потрес со магнитуда од 6,2 во океанот кај Калифорнија

Силен потрес, со магнитуда од 6,2 според Рихтер, забележан е во Пацифичкиот океан, западно од американската сојузна држава Калифорнија. Епицентарот на потресот, како што јавува...

Силен земјотрес во Јапонија

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала е регистриран крај југозападниот брег на Јапонија.Како што објави јапонската Метеоролошка служба, потресот е забележан...

Земјотрес од 7,5 степени го погоди Перу, нема жртви

Потрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала се случи во амазонска покраина на северот на Перу и се почуствува и во главниот...

Силен земјотрес на Алјаска, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес, со јачина од 8,2 степени по Рихтеровата скала денеска го погоди брегот на американската држава Алјаска. По земјотресот активирана е тревога за...

При силен земјотрес на Турција и се заканува цунами

Извештај на експертска комисија презентиран пред турскиот Парламент околу мерките кои треба да се преземат со цел да се минимизираат последиците од евентуален силен земјотрес,...

Силен земјотрес на Алјаска, предупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени ја погоди областа јужно од Алеутските острови на Алјаска, што предизвика предупредување за цунами, соопшти Американската геолошка...

Гутереш: Новиот коронавирус ослободи „цунами од омраза и ксенофобија“

Пандемијата на новиот коронавирус успеа да ослободи „цунами од омраза и ксенофобија“, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.Гутереш без именување на одредени...

Силен земјотрес на Карибите, издадено предупредување за цунами кај Јамајка

Земјотрес со јачина на ударот од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Карипско море меѓу Јамајка и Куба, информира американскиот Геолошки институт,...

Путин „пушти“ подморница која може да носи нуклеарни глави и да...

„Рускиот претседател Владимир Путин инаугурира нова подморница која може да носи нуклеарни боеви глави кои можат да предизвикаат разорно цунами.Путин денеска го посети военото...

Силен земјотрес го погоди северниот брег на Чиле

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени според Рихтеровата скала регистриран е на северниот брег на Чиле.Епицентарот на земојотресот бил на 15,6 километри југозападно...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот