Tag: Бенјамин Нетанјаху

Крај на ерата на Нетанјаху: Нов израелски премиер е Нафтали Бенет

Израелскиот парламент ја избра новата коалициска влада на таа земја, со што е завршено 12 години долгото владеење на досегашниот премиер Бенјамин Нетанјаху. Поранешниот сојузник...

Израел: Лапид ќе го замени Нетанјаху?

После 12 години на власт, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху може да си замине од функцијата, а рокот за донесување таква одлука истекува вечерва на...

Нетанјаху најави жестоки акции против Хамас

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, најави понатамошни жестоки воени акции во Појасот Газа, и покрај вчерашните апели на САД и претседателот Џо Бајден да...

Нови напади на Газа: Срамнети со земја три згради

Израелската воена авијација изведе рано утринава серија масивни воздушни удари на повеќе локации во Газа, само неколку часа откако премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху...

Нетанјаху: „Ќе продолжиме да враќаме со сила!“

На осмиот ден од израелско-палестинскиот конфликт, премиерот на Израел во заминување, Бенјамин Нетанјаху, даде збор дека Израел „ќе продолжи да враќасо сила“ на ракетните...

Итен разговор: Бајден го повика Нетанјаху

Американскиот претседател Џо Бајден разговараше со премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху. Бајден во разговорот со израелскиот премиер порачал дека „Израел има право да се брани“...

Трагедија во Израел: Повеќе од 40 луѓе загинаа во стампедо на...

Десетици луѓе загинаа денес кога дојде до голема турканица на верски фестивал во Израел, соопштија, соопштија официјални лица, во несреќа која премиерот Бенјамин Нетанјаху...

Израелско врховно обвинителство: Нетанјаху не мора да поднесе оставка

Израелскиот врховен обвинител Авихај Манделблит соопшти дека од премиерот на Израел не бара да поднесе оставка после подигнувањето на обвинението заради негова вмешаност во...

Нетанјаху: Секој Палестинец што во 2018 уби Израелец е мртов или...

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху изјави дека сите палестински напаѓачи кои убија Израелци во 2018 година се или убиени или уапсени, пренесуваат израелските медиуми. „Тоа...

Уапсени двајца соработници на Нетанјаху

Израелската полиција соопшти дека во рамки на истрагата за корупција на израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, уапсени се двајца негови блиски соработници – неговиот поранешен...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот