Tag: Бујар Османи

Скопје очекува конструктивни разговори со Софија

Македонија очекува конструктивни разговори со новата бугарска Влада и брзо деблокирање на процесот. Средбите се очекува да се одржат по изгласувањето на новата влада...

Османи се надева на решение на спорот со Бугарија во јануари

Конституирањето на новата бугарска Влада и попрагматичниот пристап, кој го најави новиот премиер Кирил Петков, со фокус на сегашноста и иднината влеваат надеж кај...

До декември ќе се најде решение за спорот со Бугарија

Шефот на дипломатијата Бујар Османи оцени денеска дека постојат сериозни прозорци на можност да се дојде до решение со Бугарија до крајот на годината....

Османи: „За договор потребно е зелено светло за старт на преговорите!“

„Целосениот договор треба да ги има решенијата од португалскиот предлог, дефиниран патоказ и зелено светло за почеток на преговорите. Тогаш двете страни сме ги...

Османи: Португалскиот предлог е креативно решение

„Португалскиот предлог е креативно решение коешто ги адресира сензитивностите на сите три страни, нашата позиција, бугарската и на земјите-членки на Европската унија, бидејќи очигледно...

Зеф Мази, главниот албански евро-преговарач, во Скопје

Главниот преговарач на Република Албанија со Европската унија, Зеф Мази е во еднодневна посета на Македонија.За време на денешниот престој во Скопје Мази ќе...

Средба на Османи со амбасадорите на Австрија, Словенија, Чешка, Словачка и...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари работна средба со амбасадорите од неформалната група Ц5.Османи и амбасадорите на Централно европските држави, на Австрија, Георг...

Македонска офанзива: По Берлин, Османи ќе ги „освојува“ Копенхаген и Стокхолм

„Европската комисија очекува одржување на првата меѓувладина конференција со Македонија и Албанија што е можно поскоро, ова е јасна позиција на Комисијата, но Советот...

Османи: Граѓанскиот сектор мора да се вгради во преговорите

„Новата методологија на преговарачкиот процес наметнува поинаква форма на дијалог со земјите-членки, во кој т.н. политичко водство ја презема клучната улога. Во таа насока,...

Османи ќе ги посети Швајцарија и Шпанија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, од утре ќе престојува во работна посета на Швајцарската Конфедерација и Кралството Шпанија.Како што соопшти МНР, во рамки...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот