Tag: акции

Остар пад на светските берзи, се шири страв од рецесија

На светските берзи цените на акциите драстично паднаа и минатата недела, втора по ред, бидејќи централните банки во светот ги зголемуваат каматните стапки за...

Пад на акциите на Волстрит

Берзанските индекси на Волстрит вчера остро паднаа, губејќи ги сите добивки од претходниот ден, бидејќи инвеститорите беа загрижени за послабите од очекуваните деловни резултати...

Волстрит порасна, почна важна седница на ФЕД

Берзанските индекси на Волстрит пораснаа втор ден по ред, а тргувањето повторно беше неизвесно додека инвеститорите ги очекуваат одлуките на лидерите на Американската централната...

Илон Маск купи голем удел во Твитер

Милијардерот Илон Маск купи 9,2% од Твитер, компанија вредна речиси три милијарди долари, се вели во соопштението на Комисијата за хартии од вредност на...

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, продаде уште 934.090 акции, или околу 1,02 милијарди долари сопственички удел во компанијата за електрични автомобили и неговата...

Поради страв од данок: Голема распродажба на акции

Оваа година е многу добра за берзите. Акциите на Мајкрософт, Тесла, Амазон и Мета (т.е. Фејсбук) пораснаа од почетокот на годината, како и повеќето...

На Волстрит СиП 500 благо порасна, Насдак падна

На Волстрит вчера се тргуваше внимателно, при што СиП 500 и Дау Џонс индексите благо пораснаа, додека Насдак ослабе втор ден по ред заради...

Внимателно тргување на европските берзи

На европските берзи утринава се тргуваше мошне внимателно затоа што вложувачите на сакаа да рескираат пред известувањата за инфлацијата во Америка, додека на пазарите...

Остар пад на Вол Стрит на почетокот на неделата

На Вол Стрит цените на акциите остро паднаа, најмногу во технолошкиот сектор, затоа што финансиерите се загрижени заради растот на приносите на американската државна...

Без поголеми промени на Вол Стрит

На Вол Стрит вчера берзовните индекси останаа непроменети затоа што, се чини, дека инвеститорите не сакаа премногу да рескираат додека не биде јасна состојбата...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот