Tag: Џо Бајден

Бајден: „Ќе бидеме солидарни против руската агресија. И точка!“

„Руската војна е за згаснување на правото на Украина да постои како држава, а Украинците како народ“, рече вчера американскиот претседател Џозеф Бајден пред...

Трамп во свој стил: „Би имал подобро место од Бајден на...

На погребот на кралицата Елизабета Втора, кој се одржа вчера во Лондон, присуствуваа бројни светски лидери, меѓу кои беше и американскиот претседател Џо Бајден,...

Белата куќа е загрижена од продажбата на Твитер

Тимот на Бајден и претставниците на Белата куќа се загрижени дека преземањето на Твитер од Маск ќе влијае на претседателските избори во 2024 година....

Абрамович понудил помош за Украина и нејзината армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави вчера дека некои руски бизнисмени понудиле финансиска помош за Украина и нејзината војска. Зборувајќи за руските медиуми преку видео...

Бајден стигна во Полска

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, денес пристигна во Полска, во Жешов, град на стотина километри до украинската граница. Во Жешов, Бајден треба да...

Средба на Путин и Бајден! Русите и Американците ја прифатија понудата...

Францускиот претседател Емануел Макрон понуди да организира самит меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден. Руската и американската страна ја...

Американски елитни единици пристигнаа во Полска

Авион со американски војници вчера попладнето слета во Полска, со што Вашингтон го зајакна својот сојузник во НАТО, во време на тензиите околу руското...

Блокиран планот на Бајден за задолжително вакцинирање

Американскиот Врховен суд го блокираше планот на претседателот Џо Бајден за задолжителна вакцинација или редовно тестирање за вработените во големите компании, но дозволува неговата...

Бајден со апел до Американците: „Примете бустер доза!“

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, денеска апелираше до Американците да добијат зголемена доза од вакцината против Ковид 19 и да го поддржат...

Бајден ќе се кандидира за претседател и на следните избори

Американскиот претседател Џо Бајден планира да се кандидира на претседателските избори во 2024 година, им изјави на новинарите портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. „Да,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот